Daha önceki derslerimizde 8. Sınıf Mevsimlerin Oluşumu ile ilgili bazı detaylara değinmiştik. Dünya'nın Hareketleri ve Eksen Eğikliği konuları böylece bitmişti. Şimdi ise geldik bir başka konuya daha doğrusu soruyu cevaplamaya; "Güneş Işınları Dik ya da Büyük Açıyla Dike Yakın Gelirse Neler Olur, Neler Yaşanır?" Dilerseniz, gelin yine her zaman olduğu gibi hep birlikte konuyu detaylıca ele alalım.

Güneş Işınları Büyük Açıyla Gelirse Neler Olur?

Konuyu daha iyi anlamak için önce soğurma kavramını çözmemiz gerekiyor. Dünya üzerindeki maddelerin ya da cisimlerin üzerlerine düşen ışık ışınlarını tutmasına soğurma dendiğini daha önceki yıllarda da öğrenmiştiniz aslında. Belirli bir noktaya düşen düşen ışık ışınlarının sayısı ne kadar fazla olursa o bölgede meydana gelecek soğurulma yani ışığı hapsetme olayı da o kadar fazla ya da etkili olur.

birim yüzeye düşen ışık miktari

İşte; Mevsimlerin Oluşumu konusu kapsamında bu olayı "Birim Yüzeye Düşen Işık Miktarı" cümlesi ile ele alıyoruz. Dünya üzerinde bir bölgeye güneş ışınları dik ya da büyük açıyla yani dike yakın geldiğinde o bölgede birim yüzeye düşen ışık miktarı daha fazla olurken, eğik ya da küçük açıyla geldiğinde birim yüzeye düşen ışık miktarı daha az olur. Böylece Güneş ışınlarını dik ya da büyük açıyla alan bölgeler daha fazla ışığı hapsederken buralarda ısınma miktarı daha fazla olur; Güneş ışınlarını eğik ya da küçük açıyla alan bölgeler daha az ışığı hapsederken buralarda ısınma miktarı düşük olur.

Bir başka ifadeyle Güneş ışınları dik, dike yakın ya da büyük açıyla alan bölgelerde yaz mevsimi yaşanır; eğik ya da küçük açıyla alan bölgelerde kış mevsimi yaşanır da diyebiliriz. Örneğin;

21 Haziran Tarihinde

Güneş ışınları KYK'ye daha dik, dike yakın ya da büyük açıyla düşer. Bu nedenle KYK'de birim yüzeye düşen ışık miktarı da Güneş ışınlarını eğik açıyla alan GYK'ye göre daha fazla olur ve böylece ülkemiz Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre daha fazla ısınır ve dolayısıyla 21 Haziran'da KYK'de yaz mevsimi başlar.

21 Aralık Tarihinde

Bu tarihte ise yukarıdaki durumun tam tersi gerçekleşir. Yani Güneş ışınları bu sefer de Güney Yarım Küre'ye daha dik, büyük ya da dike yakın açıyla düşer. Bu nedenle Güney Yarım Küre'de birim yüzeye düşen ışık miktarı bu sefer de burada daha fazla olur ve böylece bu tarihte daha çok ısınan bölge de haliyle GYK olur. Dolayısıyla verilen tarihte GYK'de yaz mevsimi başlamış olur.

Güneş Işınları Büyük Açıyla Gelirse

  • Dünya üzerinde Güneş ışınlarını bu şekilde alan bölgelerde daha dar alanlar ısınır ve aydınlanır.
  • Birim yüzeye düşen ışık ışınlarının sayısı ve enerjisi artar.
  • Cisimlerin gölge boyu kısalır.
  • Bölgenin ortalama sıcaklık değeri artar.


Sitede yer alan tüm testlere ait cevap anahtarları indireceğiniz pdf dokümanların son sayfasına eklenmiştir. İndirme işlemini tamamladığınızda pdf dokümanı kontrol edin, cevap anahtarı olmayan içerikleri aşağıdaki yorumlar bölümünden tarafımıza iletmeyi unutmayın...alert-info

Sitede yer alan tüm testlerdeki sorular sosyal medya hesapları ve internet sitelerinde yayımlanan pdf dokümanlardan derlenmiştir. EvdekiFen.com site içerisinde yer alan hiçbir doküman ile ilgili sorumluluğu asla kabul etmez...alert-warning