Daha önceki Fen Soruları ve Cevapları bölümümüze "Eksen Eğikliği ve Sonuçları" başlıklı yazımızı eklemiştim. Şimdi sıra geldi 8. Sınıf Fen Bilimleri Mevsimlerin Oluşumu bölümünde çokça karıştırılan "Eksen Eğikliği Olmasaydı Neler Yaşanırdı ya da Neler Olurdu?" sorusunu açıklamaya.

Eksen Eğikliği: Daha önceki yazıda da ifade etmiştik ama kısaca bahsedelim. Bildiğiniz gibi Dünya'mızın Güneş etrafında izlediği yörünge düzlemi ile ekvator düzlemi birbirine dik değildi. 23 derece 27 dakikalık bir açı ile duruyordu. Bu duruma da eksen eğikliği denildiğini söylemiştik.

Eksen Eğikliği Olmasaydı Ne Olurdu?

  • Mevsimler oluşmazdı. Dünya üzerindeki her konuma özel yıl içerisinde değişmeyen mevsimlerin oluştuğu gözlenirdi.
  • Güneş ışınları Ekvator üzerindeki bölgelere yıl boyunca dik açıyla gelirdi ve dolayısıyla bu bölgedeki cisimlerin gölge boyları da yıl boyunca daima sıfır olurdu (oluşmazdı).
  • Eksen Eğikliği ortadan kalktığı için Ekinoks tarihlerinde olduğu gibi Dünya'nın her yerinde yıl boyunca gece ve gündüz süreleri aralarında fark ortadan kalkardı yani eşit olurdu.
  • Güneş ışınları Dünya üzerindeki her hangi bir noktaya yıl boyunca hep aynı açıyla düşerdi. Bu da cisimlerin gölge boylarının her bölgeye özel boyda sabit kalmasını sağlardı.
  • Dönenceler, kutup daireleri ve matematik iklim kuşakları ortadan kalkardı.
  • Dünya üzerindeki her hangi bir merkezde Güneş'in doğuş ve batış saatleri ile yerleri değişiklik göstermezdi.
  • Kutuplarda alacakaranlık yaşanırdı.
  • Mevsimler ortadan kalktığı için bitki ve hayvan türleri yani canlı türü sayısında azalma meydana gelirdi.

Mevsimlerin oluşmasında en önemli etken olan "Eksen Eğikliği Olmasaydı Ne Olurdu?" sorusu ile ilgili şimdilik aklıma gelenler daha doğrusu sizi yani 8. Sınıfları ilgilendiren kısımları bu şekilde sıralayabiliriz. Zaman zaman listede güncellemeler yapabilirim. Siz de daha detaylı bilgiler için internet ortamında yayımlanmış çeşitli kaynaklara göz atabilirsiniz.


Sitede yer alan tüm testlere ait cevap anahtarları indireceğiniz pdf dokümanların son sayfasına eklenmiştir. İndirme işlemini tamamladığınızda pdf dokümanı kontrol edin, cevap anahtarı olmayan içerikleri aşağıdaki yorumlar bölümünden tarafımıza iletmeyi unutmayın...alert-info

Sitede yer alan tüm testlerdeki sorular sosyal medya hesapları ve internet sitelerinde yayımlanan pdf dokümanlardan derlenmiştir. EvdekiFen.com site içerisinde yer alan hiçbir doküman ile ilgili sorumluluğu asla kabul etmez...alert-warning